Як у Фінляндії організований захист дітей?
Захист дітей на перше місце ставить інтереси дитини. Захист дітей у Фінляндії визначений Законом про захист дітей та Конвенцією ООН про права дитини. Закон про захист дітей стосується всіх дітей, які проживають і перебувають у Фінляндії, незалежно від їхньої національності, релігії або культури. Над дітьми не встановлюють замісну опіку через те, що вони або їхні сім’ї подали заяву про надання тимчасового захисту або притулку.
Основна відповідальність за виховання й догляд за дитиною покладена на батьків
Основна відповідальність за виховання й догляд за дитиною покладена на батьків (або опікунів). Органи влади, що працюють з дітьми й сім’ями, підтримують батьків та опікунів у процесі виховання. Органи влади зобов’язані запропонувати сім’ї допомогу й підтримку на достатньо ранньому етапі виховання, а також за потреби надати дитині й сім’ї захист. Захист дітям надають насамперед в рамках заходів соціальної підтримки.
Рішення щодо надання дитині захисту ухвалюють з урахуванням того, що найкраще відповідає її інтересам. Над дітьми не встановлюють замісну опіку через те, що вони або їхні сім’ї подали заяву про надання тимчасового захисту або притулку. Встановити над дитиною замісну опіку можна лише, якщо заходи соціальної підтримки не є достатніми, а замісна опіка відповідає інтересам дитини.
У Фінляндії формами виховання дитини поза домом є екстрене взяття під опіку та встановлення замісної опіки.
Екстрене взяття під опіку означає, що для дитини, яка перебуває в безпосередній небезпеці, негайно організовують опіку поза домом. Його застосовують у випадках, коли безпосередня небезпека загрожує здоров’ю або розвитку дитини. Екстрене взяття під опіку ще не передбачає встановлення замісної опіки. Воно може тривати щонайбільше 30 днів. У певних випадках його можуть продовжити ще щонайбільше на 30 днів.
Встановлення замісної опіки – це крайній захід
Встановлення замісної опіки – це крайній захід. Воно означає, що відповідальність за догляд за дитиною та її виховання переходить до органів влади. Згідно з законом, замісну опіку над дитиною встановлюють лише у випадках, якщо здоров’я та розвиток дитини перебуває в серйозній небезпеці через умови росту дитини або її власну поведінку. Утім, до встановлення замісної опіки можна вдатися лише, якщо це в інтересах дитини й заходи соціальної підтримки виявилися недостатніми.
Якщо опікун або дитина, якій виповнилося 12 років, не заперечує проти взяття під замісну опіку, рішення щодо встановлення замісної опіки ухвалює муніципальна соціальна служба. Якщо опікун або дитина, якій виповнилося 12 років, заперечує проти взяття під замісну опіку, рішення ухвалює адміністративний суд. Дитина перебуває під замісною опікою доти, доки потребує цього. Поки дитина перебуває під замісною опікою, її, її батьків та зв’язок між нею і батьками підтримує соціальна служба. Це робиться для того, щоб батьки могли знову доглядати за своєю дитиною і виховувати її вдома.
додаткової інформації
- Що я повинен робити прибувши з України до Фінляндії (migri.fi)
- Інформація для українців, що змушені були втікати від війни: Радимо вам прохати тимчасового захисту (pdf, migri.fi)
- Дітям, які втекли з України: Ви можете отримати допомогу з Фінляндії (pdf, migri.fi)
- Допомога для дорослих (Англійською) – Чат ”Mieli ry” (mieli.fi)
- Допомога молоді – Чат ”Давай поспілкуємось” (letschat.fi)